December 1, 2022 17:19
Економија

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 0,50 ден/лит. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се зголемува за 1,50 ден/лит. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се зголемува за 2,00 ден/лит. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, се зголемува за 0,460 ден/кг.

Од 4.10.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 86,50 (денари/литар)

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 89,00 (денари/литар)

– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 92,50 (денари/литар)

– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 89,50 (денари/литар)

– Мазут М-1 НС – 50,228 (денари/килограм)

Поврзани вести

Првпат дојава за поставен експлозив во основното училиште „Петар Поп Арсов“

admin

Нови дојави за бомби во средните училишта

admin

Приватните превозници утре од 6 часот ќе ја блокираат „Илинденска” на потегот од Влада до МИ-ДА

Igor