June 28, 2022 08:14
Македонија

Порфириј и делегација на СПЦ во канонска посета на МПЦ-ОА

„Одговарајќи со радост на поканата на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј со свештеничка придружба ќе престојува во канонска посета на Македонската православна црква – Охридската архиепископија на 23 и 24 мај 2022 година”, се наведува во соопштението на официјалниот сајт на Српската православна црква.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј и Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан на 24 мај 2022 година, на празникот Свети Кирил и Методиј, ќе служат света архиерејска литургија во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје, во сослужение на архиереји од двете сестрински цркви.

https://go88.gg/

shenzhen sunwin intelligent-a