November 27, 2021 00:40
Свет

Португалија воведува рестриктивни мерки и за вакцинираните

Пoртугалија, една од земјите со највисок процент на вакцинирани жители, повторно воведува некои ограничувања за да го спречи порастот на инфекциите со Ковид-19.

Властите наведоа дека сите патници кои доаѓаат во земјата, дури и оние кои се целосно вакцинирани, мора да приложат негативен тест при пристигнувањето, пишува „Ројтерс“.

„Не е важно колку е успешна програмата за вакцинација. Треба да бидеме свесни дека влегуваме во фаза на поголем ризик“, изјави премиерот Антонио Коста на денешната прес-конференција.

„Гледаме значително зголемување на бројот на нови случаи во ЕУ, а Португалија не е остров“, додаде тој.

Коста, исто така, најави дека оние кои се целосно вакцинирани мора да покажат негативен тест за коронавирус кога влегуваат во ноќни клубови, барови, настани и домови за стари лица, а носењето маски во затворен простор повторно е задолжително.

Website https://4anime.biz: Watch City Hunter '91 4anime Episode 13 gleipnir 4anime

Fate/Grand Order: First Order Drama (https://wcostream.cc/m/g7qm) Episode 18

Star Wars: Visions (https://twistmoe.net/m/wyqq) Episode 9

AnimeTV: Murder Princess (Dub) anime episode 6 online free at https://animetv.cc anime tv dragon ball z

Fortune Quest: Yo ni mo Shiawase na Boukensha-tachi Episode 4