September 23, 2019 22:26
Свет

Портпаролот на Џонсон: Тој ја почитува независноста на правосудството

Британскиот премиер Борис Џонсон апсолутно ја почитува независноста на правосудството, изјави денеска неговиот портпарол, откако највисокиот апелациски суд во Шкотска пресуди дека одлуката на Џонсон за суспензирање на парламентот е незаконска.

Портпаролот изјави дека се очекува случајот да заврши на Врховниот суд откако предметите за суспензијата се поднесени во различни британски судови, пренесе „Ројтерс“.

Владата наведе дека ќе ја обжали пресудата на шкотскиот суд.

Нови вести

Трамп смета дека заслужува Нобелова награда за мир, но дека сè е наместено

Igor

Во Франција сомнеж дека таблети за слабеење предизвикале смрт на 2000 лица

Igor

Гутереш: Не е време за разговор, време е за дејствување

Igor