September 24, 2021 07:19
Македонија

Портокалов метео аларм, и денеска над 40 степени

Сончевото и многу топло време со температури над 40 степени продолжуваат и денеска, поради што во сила е портокаловиот метео аларм, а се издадени и препораки за заштита на населението.

УХМР предупредува дека и во наредните денови во земјава ќе има натпросечни температури за овој период од годината. Максималните температурни вредности долж Повардарието за 2 до 3 степени ќе го надминуваат 40-иот степен.

Денеска максималната температура ќе достигне до 42 степена, а вредноста на УВ индекост до 9.

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со слаб северозападен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 20, а максималната ќе достигне 41 степен.

Надлежните апелираат да се почитуваат препораките за заштита од топлотниот бран. Без потреба да не се престојува на отворено, ранливите категории граѓани да се ослободат од работните обврски, да се внимава при консумација и чување на храната, да се внесуваат повеќе течности…, а поради рикот за избувнување пожари да не се фрлаат отпушоци од цигари, да се ибегнува палење оган на отворено, како и други активности што можат да предизвикаат пожари.

Watch Recorder to Randoseru Mi☆ Special Episode Full

Website https://animebee.to: Watch Oniichan no Koto nanka Zenzen Suki ja Nai n da kara ne!! animebee Episode 13 dubbed anime

Watch Peach Girl: Super Pop Love Hurricane (Dub) Episode 25

Website https://kissanime.mx: Watch Geobreeders: Breakthrough kissanime Episode 4 kissanime reddit

Vingle: https://www.vingle.net/posts/3778945

Draft blogger: https://draft.blogger.com/u/5/profile/16949369864151488756