August 22, 2019 00:52
Свет

Поранешниот пакистански премиер Абас уапсен за корупција

Пакистанската агенција за борба против корупција го уапси поранешниот премиер Шахид Хакан Абас, соопшти денес портпаролот на Националниот одбор за одговорност (НАБ).

Тој не спомна детали за причините за апсењето, но покажа копија од налогот за апсење издаден од страна на партијата на Абас ПМЛ-Н, во која се навестува дека бил обвинет за корупција, објави Ројтерс.

Абас, кој беше на функцијата премиер помалку од една година по оставката на поранешниот премиер Наваз Шариф во 2017 година, беше уапсен додека одеше на прес-конференција во источниот град Лахоре.

Нови вести

Во Авганистан убиени двајца американски војници

Filip

Во авион на шпански Евелоп повредени 14 лица поради турбуленции

Filip

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Filip