December 7, 2019 22:23
Свет

Поранешниот пакистански премиер Абас уапсен за корупција

Пакистанската агенција за борба против корупција го уапси поранешниот премиер Шахид Хакан Абас, соопшти денес портпаролот на Националниот одбор за одговорност (НАБ).

Тој не спомна детали за причините за апсењето, но покажа копија од налогот за апсење издаден од страна на партијата на Абас ПМЛ-Н, во која се навестува дека бил обвинет за корупција, објави Ројтерс.

Абас, кој беше на функцијата премиер помалку од една година по оставката на поранешниот премиер Наваз Шариф во 2017 година, беше уапсен додека одеше на прес-конференција во источниот град Лахоре.

Нови вести

Возачи на камиони блокираа улици низ цела Франција, судири со полицијата во Париз

Igor

Северна Кореја: Денуклеаризацијата не е на преговарачка маса

Igor

Деветнаесет цивили загинаа во воздушен напад во Сирија

Igor