Свет

Поранешниот авганистански претседател Хамид Карзаи ги нарече талибанците свои „браќа”

Поранешниот авганистански претседател Хамид Карзаи искажа помирувачки тон кон талибанците и во интервју за Би-Би-Си изјави дека неговите неодамнешни контакти со радикалните исламисти биле „многу добри за многу прашања”, јави ДПА.
Карзаи, кој беше претседател на Авганистан меѓу 2001 и 2014 година и во тоа време водеше војна против исламистичката група, рече: – Ги гледам талибанците многу како браќа и сите други Авганистанци ги гледам како браќа.

– Земјата сега треба да се здружи. Ние сме народ. Ние сме нација. Сите Авганистанци страдаа.

Карзаи изрази оптимизам дека жените и девојчињата наскоро ќе можат да се вратат во училиштата, универзитетите и на работните места каде што во моментов им е забрането од талибанците.

Откако разговараше за ова прашање со талибанските водачи, Карзаи тврдеше: „Тие се согласуваат со нас, го разбираат тоа и велат дека ќе се случи”, иако тој не спомена датум.

Поранешниот претседател, исто така, ги повика Авганистанците кои побегнаа во странство додека талибанците повторно ја презедоа контролата врз земјата во август, да се вратат дома и да помогнат во обновата на Авганистан.

На прашањето дали има порака за американскиот претседател Џо Бајден, Карзаи одговори: „Подобро е да дојдат и да му помогнат на авганистанскиот народ. Тие, нивните сојузници и меѓународната заедница мора да помогнат Авганистан да се обнови, мора да ги залечат раните што се предизвикани од сите страни.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

sites to watch anime 4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

Josee, the Tiger and the Fish

WONDER EGG PRIORITY Episode 6

free anime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2

dubbed anime 4Anime How NOT to Summon a Demon Lord Ω