Свет

Поради 9 нови случаи на ковид, Пекинг нареди тестирање на два милиони жители

Градската власт во кинескиот главен град денеска нареди тестирање на два милиони жители за коронавирус, бидејќи градот продолжи да пријавува нови случаи, помалку од две недели пред почетокот на Зимските олимписки игри.

Властите во Пекинг соопштија дека ќе бидат тестирани два милиони жители на населбата во која идентификувале голем број заразени лица.

Девет случаи на локален пренос со потврдени симптоми биле откриени вчера во Пекинг, што е помалку од 10 дена претходно, објави Националната здравствена комисија, додавајќи дека шест од деветте се во градската област Фенгтаи. Фенгтаи денеска ќе организира тестирање за сите свои жители, се вели во соопштението на окружните здравствени власти.

Градот Пекинг, исто така, побарал од жителите проактивно да одат на тестирање доколку развијат симптоми на Ковид-19 во рок од 14 дена од приемот на поштенските пратки од странство, соопштија локалните власти.

Кина ги повика луѓето да носат маски и ракавици при отворањето на поштата, особено од странство, откако властите сугерираа дека првиот случај на варијантата омикрон на коронавирус, пронајден во Пекинг, можел да пристигне на пакет од Канада.

Градовите низ Кина воведоа построги мерки за борба против вирусот во последниве недели додека Пекинг се подготвува да биде домаќин на Зимските олимписки игри на почетокот на следниот месец. Многу градови ги советуваат жителите да не патуваат или бараат од патниците да ги пријават своите патувања неколку дена однапред.

Континентална Кина вчера пријави 56 нови случаи на Ковид-19, што е намалување од 63 случаи еден ден порано, според националниот здравствен орган на земјата.

Националната здравствена комисија соопшти дека 19 нови случаи се пренесени локално, што е помалку од 23 дена претходно, а останатите се увезени. Бројот на нови асимптоматски случаи, кои Кина не ги класифицира како потврдени случаи, падна на 34 од 43 ден порано. Нови починати нема, па бројот на починати е 4.636.

anime gogo. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime Redo of Healer Episode 11

anime sites Dragon Ball (Dub)

Dragon Ball Super Episode 131

GoGoAnime Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

watch anime free Dragon Ball Super (Dub)