January 19, 2021 05:49
Македонија

Поради магла намалена видливоста на Попова Шапка и Крушево

Поради појава на магла, видливоста на Попова Шапка и Крушево е намалена на 30 – 50 метри, соопшти вечерва Автомосојузот на Македонија (АМСМ).

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Слаб дожд врне во Битола, Прилеп, Железнец, Штип, Сарамзалино, Крива Паланка, Тетово и на планинските превои Буково, Плетвар, Стража и Маврово. На Попова Шапка провејува слаб снег кој не се задржува подолго на коловозот.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба.

 АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Тоа посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

The King's Avatar 2 (https://funimationfree.com/m/gkx9) Episode 12 at website https://funimationfree.com funimation app

Higurashi: When They Cry – Gou Episode 15 at website https://animeflix.nl. See more animeflix safe