Економија

Поради коронавирусот нагло скокна доставата на компјутери, „Леново“ први на пазарот

Глобалните испораки на компјутери се зголемија во првиот квартал со најбрзо темпо во последните две децении, бидејќи голем број влади во корона-кризата организираа онлајн настава во училиштата и препорачуваа работа од далечина, покажува истражувањето на „Гартнер“.

Според истражувањето, вкупно 69,9 милиони компјутери и лаптопи се продадени во првите три месеци од оваа година, што е за 32% повеќе од истиот период минатата година.

Кинескиот „Леново“ зазеде водечка позиција на пазарот со удел од 25,1 процент, по што следат „ХП“, „ДЕЛ Технолоџис“, „Епл“ и „Асер“, се вели во извештајот.

Во „Гартнер“, тие посочуваат дека скокот во испораките треба да се гледа низ призмата на минатогодишните ограничувања на пандемијата и недостигот на чипови.

„ Да не имаше хаос во испораките на почетокот на 2020 година, растот во овој квартал можеше да биде помал“, рече директорот за истражување на „Гартнер“, Микако Китагава.

GoGoAnime knights and magic gogoanime: Watch Hunter x Hunter Episode 18 (https://gogoanime.be/m/4mn/ep-18)

AnimeHeaven animeheaveneu: Watch Jujutsu Kaisen (TV) (Dub) Episode 8 (https://animeheaven.pro/m/wk4D/ep-8)