Свет

Поради високите сметки, Австрија на сите домаќинства ќе им дава по 150, а на најзагрозените по 300 евра

Австриската влада објави пакет-помош за граѓаните погодени од наглиот раст на цените на енергијата придружувајќи им се на голем број европски земји што се обидуваат да го ублажат ударот врз буџетот на домаќинствата.

Речиси сите домаќинства во Австрија ќе добијат еднократна парична помош од 150 евра, изјави канцеларот Карл Нехамер.

Двојно поголема сума ќе добијат приближно 750.000 граѓани, кои спаѓаат во категоријата особено ранливи.

Дополнително, државата одлучи да го суспендира паушалот за зелена струја годинава, со што на секое домаќинство ќе му заштеди по 100-ина евра, а на просечната трговска компанија околу 67.000 евра, соопшти Владата.

Пакет-помош од 1,7 милијарда евра е наменет за спречување кризи, рече министерот за финансии, Магнус Брунер.

Во Австрија, како и во многу други земји, цената на енергијата драстично порасна во последните месеци.

Во декември трошоците за енергија беа 24 отсто повисоки во однос на истиот месец претходната година. Нафтата за греење поскапе 44 отсто, а бензинот 31 отсто, потсетуваат агенциите.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

english dubbed anime AnimeHeaven Naruto: Shippuden (Dub)

watch subbed anime Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

AnimeHeaven BANANA FISH Episode 18

Komi Can’t Communicate Episode 8

AnimeHeaven The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat Episode 8