September 20, 2021 22:03
Спорт

Поповиќ по поразот на САД: Зошто се чудите, Франција беше подобра од нас

Селекторот на кошаркарската репрезентација на САД, Грег Попович изјави дека поразот на неговиот тим од Франција на стартот од кошаркарскиот олимписки турнир не е изненадување. Французите со оваа победа 83:76 ја прекинаа низата од 25 победи на САД на Олимписките игри, за кои ова е прв пораз по 2004-та година.

-Кога ќе загубите натпревар, не сте изненадени. Разочарани сте. Не го разбирам зборот изненаден. Тоа не е чесно кон Франција, демек сме требале да ги победиме со 30 кошеви разлика. Франција е силна екипа. Немојте да се чудите на овој пораз. Има многу одлични тимови ширум светот, составен од НБА играчи. Јазот помеѓу Америка и остатокот на светот се намалува секоја година, рече Поповиќ.

Фурние со 28 поени ја предводеша Франција до победата, 14 поени постигна Руди Гобер а 13 поени запиша Нандо Де Коло. Кај Американците Холидеј заврши со 18 поени, Адебајо имаше 12 поени а Демијан Лилард – 11 поени. Кевин Дурант заврши со 10 постигнати поени.

За Французите ова е прва победа во седмата пресметка против „дрим-тимот“ на САД во историјата.

Екипата на САД загуби во подготовките од Нигерија и од Австралија.

KonoSuba: God's Blessing on This Wonderful World! 2 (Dub) (https://animedao.nl/m/25lp) Episode 10

Rage of Bahamut: Genesis Episode 12

Sword Art Online II: Debriefing Episode Full

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Startupmatcher: https://startupmatcher.com/p/kissanime-2

Threadless: https://www.threadless.com/@gogoanimelol/activity