August 12, 2020 23:51
Спорт

Попович застанува на чело на Бруклин?

Со разрешувањето на Кени Аткинсон, управата на Бруклин Нетс покрена сериозен прашалник за тоа кое ќе биде новото лице на клупата. „Мрежите” веројатно ќе треба да ги исполнат барањата на нивните две големи sвезди, Кевин Дурант и Каири Ирвинг, кои имаа свој удел во разделбата со Аткинсон.

Во последната епизода од подкастот „Let’s Get Technical”, водителот Џералд Браун им даде на публиката информации за целите на Бруклин. Тој рече дека Нетс ќе му понудат бомбастична понуда на главниот тренер на Сан Антонио Спарс, Грег Попович.

– Постојат гласини дека Бруклин ќе му понуди таква понуда на Грег Попович, што нема да може да ја одбие, рече отворено Браун.

Легендарниот Попович веќе 26 години е на чело на „спарси”, со кои има 5 титули во НБА, а трипати е прогласен и за „Тренер на годината”.

Би било навистина чудно да се види Попович на различен тим на Спарс, бидејќи тој сега има 71 година и можно е тој да се откаже од професијата во блиска иднина.