August 2, 2021 19:37
Балкан

Поплавите предизвикаа хаос во Романија, има загинати

Поројните дождови во изминатите 24 часа предизвикаа поплави на 36 локации во 15 романски области. Според последните информации, две лица загинале.

Службата за вонредни ситуации (ИГСУ) денеска соопшти дека противпожарски и спасувачки служби се обидуваат да евакуираат десетици туристи кои се блокирани од надојдената вода.

Погодените области од невремето се Алба, Аргеш, Ботосани, Брашов, Клуж, Караш-Северин-Ковасна, Дамбовита, Хунедоара, Неамт, Олт, Прахова, Сибиу, Тулчеа и Темис, објави Аџерпрес.

– Ја испумпавме водата од 19 куќи, 56 дворови и 70 подруми. Нашите колеги отстранија и 13 дрвја кои паднаа на патиштата и оштетија три автомобили, наведува ИГСУ.

Според истиот извор, 20 лица сместени во хостели во Аргеш се изолирани поради поплавите.

– Во кампот Заноага во областа Дамбовита, поради поплавите во текот на ноќта, 25 лица беа блокирани во автомобили или приколки. Водата се повлече и на луѓето им беше дозволено да ги напуштат локациите. Пожарникарите интервенираа и во Бустени, каде се евакуирани осум лица, соопшти ИГСУ.

TwistMoe: Hyakko Extra anime episode Full online free at https://twistmoe.net dubbed anime

Website https://aniwatch.pro: Watch Jarinko Chie aniwatch Episode Full anime sites

KissAnime: Pokémon the Series: XYZ (Dub) anime episode 48 online free at https://kissanime.mx kissanime black clover

App roll20: https://app.roll20.net/users/9297468/gogoanimelol

Gitlab: https://gitlab.com/animefreakws

Soundcloud: https://soundcloud.com/animeflixnl