December 15, 2019 22:14
Свет

Помпео со критики кон Русија и Кина

Русија ги убива политичките противници, а тактитиките на Кина би биле „ужасно познати” на поранешните источни Германци, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Во говорот во Берлин за научените лекции од падот на Берлинскиот ѕид во 1989 година, Помпео реле дека Западот, односно „сите ние сме го изгубиле патот во позадина на тој горд момент”.

– Денес Русија, која ја води поранешен офицер на КГБ, некогаш стациониран во Дрезден, врши инвазија на своите соседи и ги убива политичките противници, истакна Помпео. – Во Кина, Комунистичката партија на Кина обликува нова визија на авторитаризам, дополни тој.

– Да бидеме единствени заедно. Да останеме заедно како сојузници, побара Помпео.

Нови вести

Ердоган навести затворање на воената база Инџирлик ако САД воведат санкции

zane

Илјадници Либанци повторно на протести пред парламентот

zane

Меркел: Германските работодавачи итно бараат квалификувана работна сила

zane