January 16, 2019 01:21
Свет

Помпео на блискоисточна турнеја заради јакнење на притисокот врз Иран

Американскиот државен секретар мајк Помпео денеска ја почна блискоисточната турнеја поради разговори со регионалните власти со цел јакнење на притисокот врз Иран.

Времето се случува во момент кога американскиот претседател Доналд Трамп најави повлекување на војската од Сирија.

Помпео прво ќе го посети Јордан, по што ќе отпатува во Египет и заливските држави.

Пред поаѓањето, пред новинарите Помпео изјави дека со сојузниците планира да разговара за „модалитетите со цел продолжување ба притисокот” врз Иран, кого Вашингтон го нарекува „спонзор на тероризмот”.

Related posts

Русија може да ги размени украинските морнари за свои граѓани во Украина

Igor

Кнајсел: Британците се добродојдени во Австрија

Ivona

Трамп: Гласајте за нас оти демократите ќе ви наметнат социјализам

Igor