January 21, 2020 14:43
Свет

Помпео и Лавров денеска на средба во Вашингтон

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Вашингтон ќе се сретне со министериот за надворешни работи на Руската федерација, Сергеј Лавров, соопшти Стејт департментот.

Помпео најавува дека теми на разговорот ќе бидат билатералните односи, контролата во воооружувањето, како и ситуацијата во Сирија и Украина.

Нема информации за можен состанок на Лавров со американскиот претседател Доналд Трамоп, пренесува Тасс.

Последен пат Лавров бил на официјална средба во Вашингтон во 2017 година, кога се сретна со Трамп.

Нови вести

САД бараат Либиската нафтена компанија под итно да ја обнови испораката на нафта

zane

Папата Франциск ги повика учесниците во Давос да се посветат на луѓето, а не на профитот

zane

Групата БРИКС е отворена за нови земји-членки

zane