July 29, 2021 06:48
Свет

Помпео го повика Лукашенко да ослободи американски советник

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео разговараше со претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко и го повика да ослободи американски политички советник, соопшти синоќа Стејт департментот.

Дипломиран специјалист за политичка стратегија на Харвард, Виталиј Шкљаров, ги советуваше кандидатите за претседател во САД, Русија и Украина и беше уапсен во Белорусија на 29 јули, пред претседателските избори во земјата на 9 август и беше обвинет од белоруските власти за организирање акции што го нарушуваат јавниот ред и мир.

Пред претседателските избори во Белорусија, Шкљаров активно ја коментираше политичката состојба во таа земја. Во јули, неколку дена пред апсењето, тој напиша во руското издание на списанието Форбс дека предизборната кампања на Лукашенко е „заснована на популизам и брутална сила”.

Помпео вчера го повика Лукашенко да побара ослободување на американскиот советник.

„Државниот секретар побара американскиот државјанин Виталиј Шкљаров, кој по грешка се држи, да побара негово целосно ослободување и веднаш да ја напушти Белорусија и ја потврди поддршката на САД за демократските аспирации на народот во Белорусија”, изјави портпарол на Стејт департментот.

AnimeHeaven animeheaven boruto: Watch Hunter x Hunter (Dub) Episode 56 (https://animeheaven.pro/m/WeWq/ep-56)

AnimeTV top anime tv: Watch Jujutsu Kaisen (TV) Recap Episode Full (https://animetv.cc/m/7N1Q/ep-1)