October 20, 2021 14:20
Свет

Помпео го повика Лукашенко да ослободи американски советник

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео разговараше со претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко и го повика да ослободи американски политички советник, соопшти синоќа Стејт департментот.

Дипломиран специјалист за политичка стратегија на Харвард, Виталиј Шкљаров, ги советуваше кандидатите за претседател во САД, Русија и Украина и беше уапсен во Белорусија на 29 јули, пред претседателските избори во земјата на 9 август и беше обвинет од белоруските власти за организирање акции што го нарушуваат јавниот ред и мир.

Пред претседателските избори во Белорусија, Шкљаров активно ја коментираше политичката состојба во таа земја. Во јули, неколку дена пред апсењето, тој напиша во руското издание на списанието Форбс дека предизборната кампања на Лукашенко е „заснована на популизам и брутална сила”.

Помпео вчера го повика Лукашенко да побара ослободување на американскиот советник.

„Државниот секретар побара американскиот државјанин Виталиј Шкљаров, кој по грешка се држи, да побара негово целосно ослободување и веднаш да ја напушти Белорусија и ја потврди поддршката на САД за демократските аспирации на народот во Белорусија”, изјави портпарол на Стејт департментот.

Watch Weiß Survive Episode 16

Watch Bad Boys Episode 3

Lord El-Melloi II Sei no Jikenbo: Rail Zeppelin Grace Note - Hakamori to Neko to Majutsushi (Dub) (https://animeflv.uk/m/AXAZ) Episode Full

AnimeTV Watch english anime Online in HD for FREE

Bit: https://bit.ly/3x6cyd2

Gaiauniversity: https://gaiauniversity.org/members/animefreakws/profile/