January 20, 2022 23:37
Свет

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

„Техеран стои зад речиси 100 напади врз Саудиска Арабија, додека Рохани и Зариф се претвараат дека се вклучени во дипломатијата”, напиша Помпео на својот Твитер профил.

И покрај сите повици за деескалација Иран сега почна напад без преседан на светското снабдување со енергија, додаде Помпео, не нудејќи докази за потеклото на нападот, пренесуваат британските медиуми.

Припадниците на јеменското племе Хути вчера ја презедоа одговорноста за нападите со дронови врз погоните на компанијата „Сауди Армако”, соопшти воениот портпарол на Хутите.

Локалната телевизија Ал Масирих, блиска до оваа бунтовничка група, јави дека Хутите употребиле 10 дронови за напади врз нафтените постројки и ветиле дека ќе ги прошират нападите врз Саудиска Арабија, која ја предводи коалицијата против нив во Јемен.

Саудиска Арабија претходно соопшти дека две нивни постројки биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не наведе кој стои зад нападот.

Пожари избувнаа во рафинеријата на Армако и на нафтеното поле Хураис.

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Naruto: Shippuden (Dub) Episode 494

4Anime JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 36

anime website 4Anime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2

english dubbed anime Dragon Ball Super

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?