November 27, 2021 03:25
Свет

Полскиот премиер Моравјецки предупредува на заканата за иднината на ЕУ

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки во писмо што денеска го испрати до европските лидери предупреди дека постои ризик Европската унија да стане „организација што централизирано се управува од институции без никаква демократска контрола”.

Тој смета дека тоа е „опасен феномен што ја загрозува иднината на Унијата”, но исто така нагласува дека Полска ќе остане „лојална членка” на Европската унија.

Моравјецки, исто така, ги повика европските лидери да останат „отворени за дијалог за реформите во ЕУ”.

„Искрено верувам дека заедно, во духот на почитта и разбирањето, без да ја наметнуваме волјата на другите, можеме да најдеме решение што ќе ја зајакне нашата Европска унија”, додаде тој во писмото до европските колеги.

Писмото беше испратено пред самитот на ЕУ оваа недела и по пресудата на полскиот Уставен суд со кој се доведе во прашање приматот на европското право, што според многу аналитичари може да биде првиот чекор кон излегувањето на Полска од Унијата.

Полскиот суд заклучи дека некои одредби од европските договори се „некомпатибилни” со полскиот Устав и го предупреди Судот на правдата на ЕУ да не се меша во судските реформи во Полска.

Европската унија смета дека овие реформи ја поткопуваат независноста на судството и можат да го вратат демократскиот напредок.

Watch anime online for free at 4Anime 4anime reddit

Watch anime online for free at AnimeHeaven anime online

AniWatch: Kemono Friends anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro anime websites

GoGoAnime: JoJo's Bizarre Adventure (2000) anime episode 7 online free at https://gogoanime.be ahiru no sora gogoanime

AnimeFLV: Naruto Soyokazeden Movie: Naruto to Mashin to Mitsu no Onegai Dattebayo!! (Dub) anime episode Full online free at https://animeflv.uk online anime