November 27, 2021 17:48
Свет

Полскиот парламент изгласа протерување илегални мигранти

 Полскиот парламент изгласа легализација на протерувањето мигранти на границата. По измената на законот, Парламентот одобри и изградба на граничен објект вреден 353 милиони евра, кој ќе биде опремен со сензори за движење.

Измените на законот предвидуваат мигрантите кои илегално ја преминуваат границата и се приведени на лице место, да ја напуштат територијата на Полска. Може да им биде забранет влез во земјата во период од шест месеци до три години.

Покрај тоа, измените им овозможуваат на полските власти да не ги разгледуваат барањата за азил поднесени по илегално преминување на границата, доколку барателот не пристигнал директно од област каде што неговиот живот или слобода се загрозени.

Во последните недели, Варшава распореди илјадници војници на границата, подигна ограда со бодликава жица и воведе вонредна состојба со која им се забранува на новинарите и на хуманитарните организации пристап до целата граница долга 400 километри.

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

Watch Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky Episode Full

AnimeFLV Watch anime online, English anime online HD

Watch Doraemon: Boku, Momotarou no Nanna no sa Episode Full

GoGoAnime: Anpanman: Revive Banana Island! (Dub) anime episode Full online free at https://gogoanime.be weathering with you gogoanime