December 3, 2022 11:06
Свет

Полскиот министер: Одговорот на НАТО на нуклеарен напад во Украина би бил разорен

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау изјави во Вашингтон дека одговорот на НАТО на каква било употреба на нуклеарно оружје во Украина нема да биде нуклеарен, туку ќе биде разорен. Според агенциите, воениот дебакл на Русија во Украина, каде што руските сили беа потиснати на истокот од земјата, ја зголеми загриженоста дека Владимир Путин би можел да прибегне кон употреба на нуклеарно оружје.

„Колку што знаеме, Путин се заканува дека ќе користи тактичко нуклеарно оружје на украинска територија, а не дека ќе го нападне НАТО, што значи дека НАТО треба да одговори на конвенционален начин. Но, одговорот треба да биде разорен. Тоа е јасна порака што НАТО алијансата ја испраќа Русија во моментов“, изјави Рау за „NBC“.

„Очигледно е дека Путин ја губи војната во Украина. Неговата реакција на ова е да почне да се мобилизира. Но, се чини дека мобилизирањето нема да му помогне да победи во војната. Украинските вооружени сили веќе ги победија руските професионални војници. Новите регрути се слабо обучени и слабо подготвени и веројатно нема да го сменат текот на војната“, вели Рау.

Полскиот шеф на дипломатијата вели дека до сега војната била популарна кај мнозинството руско население, но дека сега има промена.

„Сега секое руско семејство ќе мора да заземе свој став кон војната. Нивните најблиски може да бидат испратени во војна и може да бидат убиени“, коментира тој.