January 25, 2022 06:55
Свет

Полска донесе закон со кој на медиумите им се забранува пристапот до границата со Белорусија

Полскиот претседател Анджеј Дуда потпиша закон со кој се ограничува пристапот до хуманитарните организации и новинарите на границата со Белорусија.

Законот е удар за опозициските партии, кои се залагаат за неограничен пристап до медиумите. Според одредбите на вонредната состојба, која беше прогласена на границата во септември, а која истече на полноќ, целосно е забранет пристапот на медиумите и хуманитарните организации, потсетува „Ројтерс“.

Полската опозиција тврди дека целта на забраната за пристап е да се прикријат кршењата на човековите права, додека владата вели дека рестриктивните мерки се неопходни поради безбедносни причини. Според новите правила, министерот за внатрешни работи може да го ограничи пристапот до граничната зона, по консултација со шефот на граничната служба.

Но, новинарите и невладините организации можат да влезат врз основа на одлуката на раководителите на локалната гранична контрола. Министерот за внатрешни работи Мариуш Камински рече дека ќе нареди привремена забрана за влез во областа околу границата. Европската унија го обвини Минск дека предизвикува мигрантска криза поради воведените санкции.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко ја обвини ЕУ дека намерно предизвикува хуманитарна криза на границата.

gogoanime pro. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

GoGoAnime Tokyo Revengers Episode 23 - Uncen

Boruto: Naruto Next Generations (Dub) Episode 153

JUJUTSU KAISEN (Dub) Episode 20

watch anime free Kiss x Sis (TV)