August 15, 2022 21:26
Економија

Полска го раскина договорот за гас со Русија

Полската министерка за клима и животна средина Ана Москва објави дека Полска одлучила да го раскине договорот со Русија поврзан со гасоводот Јамал.

„ Полска го раскина меѓудржавниот договор Јамал од 1993 година. Руската агресија врз Украина потврди дека одлуката на полската влада да биде целосно независна од рускиот гас беше правилна. Отсекогаш знаевме дека Гаспром не е доверлив партнер“, објави Москва на Твитер.

Русија минатиот месец го прекина снабдувањето со гас за Полска и Бугарија преку гасоводот Јамал-Европа.

Газпром тогаш ѝ порача на полската државна гасна компанија PGNiG, исто како и бугарскиот еквивалент Булгаргаз, да го прекине снабдувањето со гас.

Тоа се две земји кои беа многу зависни од рускиот гас. Русија одлучи да го прекине снабдувањето со гас за нив кога тие земји одбија да го платат рускиот гас во рубли, што Москва го побара откако Западот воведе санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина.

sunwin web game sunwin game bài sunwin

tải sunwin sunwin apk sunwin

tải sunwin apk

tải sunwin sunwin web tải sunwin

sunwin