November 30, 2021 13:48
Свет

Полска ги отфрли обвинувањата дека ги прогонува мигрантите во Белорусија

Полскиот заменик министер за надворешни работи, Марцин Пшидач, ги отфрли наводите дека неговата земја насилно ги прогонува во Белорусија барателите на азил.

Ситуацијата со бегалците од Блискиот Исток, кои се обидуваат илегално да ја преминат полско-белоруската граница за да влезат во ЕУ, предизвикува се пожестоки дискусии. Според Варшава, минатиот викенд полската погранична служба спречила два обида за преминување на границата од територијата на Белорусија. Истовремено, католичката хуманитарна организација Каритас и меѓународната организација за човекови права Амнести интернешнал ги обвинуваат полските погранични власти за кршење на правата на мигрантите и насилно враќање во Белорусија.

Пшидач во интервју за Дојче веле истакна дека тоа не е вистина и дека ситуацијата на границата со Белорусија претставува „вештачка криза организирана од белорускиот режим”.

– Луѓето на кои навистина им е потребен азил можат да одат во полската амбасада во Ирак или во други земји, како и во која било амбасада во Минск или во блискоисточна земја, објасни заменик министерот.

Понекогаш самите бегалци одлучуваат да се вратат од Полска во Белорусија за да пробаат друг пат, или полските погранични власти едноставно не ги пуштаат да влезат бидејќи тоа е нелегално.

– Ако сакате да влезете на полска територија, треба да одите на контролниот пункт со специјални документи и визи, додад Пшидач.

AnimeDao: Happy Kappy anime episode 25 online free at https://animedao.nl animedao softonic

Website https://animeheaven.pro: Watch Honey and Clover II animeheaven Episode 12 dr stone anime heaven

AnimeFLV: Shokupan Mimi anime episode 16 online free at https://animeflv.uk anime

Website https://animepahe.cc: Watch Nirvana animepahe Episode 3 animepahe

KissAnime: Mini Van anime episode 37 online free at https://kissanime.mx hunter x hunter kissanime