January 17, 2020 16:35
Свет

Полицијата на Португалија покрeна истрага за пожарите во кои се повредени 20 лица

Силниот ветар и сушата синоќа го отежнаа гаснењето на пожарот кој од саботата гори во планинско подрачје во централниот дел на Португалија.

Министерот за внатрешни работи Едуардо Кабрита соопшти дека португалската криминалистичка полиција покренала истрага за пожарите и додаде дека на локалните власти им било чудно што сите пожари почнале меѓу 14:30 и 15:30 часот по локално време во исто подрачје.

Противпожарните единици досега успеале да совладаат 60 проценти од огнот, но силните ветрви и температурата од 35 степени Целзиусови, го отежнуваат гаснењето на простанатите пожари.

Во огнената стихија се повредени 12 цивили и осум пожарникари.

Во пожари во Португалија во 2017 гдина загинаа стотина луѓе.

Нови вести

Сандерс изби на прво место по популарност за избор на претседателски кандидат кај демократите

Igor

Бројот на мигранти кои влегуваат од Турција во Европа е во пораст

Igor

Министерството за финансии на Велика Британија ја означи организацијата Хезболах за терористичка група

Igor