December 12, 2019 02:27
Свет

Полицијата во Хонгконг употреби солзавец против демонстрантите

Демонстрантите во Хонгконг денеска запалија кинеско знаме, а полицијата употреби солзавец за да ги растера.

Полицијата обвини некои демонстранти дека фрлале молотови коктели по маршот на повеќе од илјада лица во Туен Мун, област во северозападниот дел на градот.

Демонстрантите поминале околу два километри од игралиште до зградата на Владата.

Многу од нив биле облечени во црно и носеле чадори, симбол на нивното движење.

Протестот бил релативно мал во однос на претходните демнострации кои се одржуваат секој викенд од јуни.

Нови вести

Американскиот Сенат одобри предлог закон за именување на Русија спонзор на тероризмот

Filip

Путин: Не престануваат обидите за ревизија на историјата

Filip

Порасна бројот на настрадани од ерупцијата на вулканот во Нов Зеланд

Filip