December 10, 2022 00:36
Свет

Полицајци тресат имот на руски олигарх поради кршење на ЕУ-санкции

Германската полиција упаднала во куќата на руски државјанин поради сомнение дека ги прекршил санкциите. Медиумите во Германија наведуваат дека се работи за олигархот Алишер Усманов.

Властите претресоа 24 имоти во четири држави, вклучително и Баварија, со 250 полицајци вклучени во операцијата, рече германскиот обвинител.

Една од целните локации била вилата на Усман на езерото Тегернце во јужната покраина.

Обвинителот рече дека рускиот државјанин, додаден на списокот со санкции на ЕУ, ѝ плаќал на безбедносна фирма да го надгледува неговиот имот во Горна Баварија. На овој начин ја прекршил забраната за користење замрзнати средства, се вели во соопштението.

Усманов, активен во широк опсег на деловни сектори, беше додаден на списокот со западни санкции по руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Според „Форбс“, тој има нето-богатство од 14,6 милијарди долари.