September 24, 2021 09:08
Спорт

Политиката го тргна Шевченко од украниската селекторска позиција

Некогашниот легендарен украински фудбалер, до пред некој ден актуелен селектор на својата државна репреентација Андриј Шевченко неочекувано змина од „жешката“ фотелја каде ги помина последните пет години. Популарниот Шева се заблагодари за соработката затворајќи едно поглавје од својата тренерска кариера, но неговото неочекувано заминување во Украина предизвика бура од реакции. Се наметна прашањето која е вистинската причина за разделбата на Шевченко со украинската репрезентација.

На ова прашање одгвор понуди познатиот новинар Артем Франков. Според него политиката го тргнала Шевченко од селекторската функција. Шевченко не заминал по своја волја од селекцијата, туку бил протеран поради политички размислувања и гледишта на претседателот на украинскиот фудбалски сојуз Андреј Павелка, наведува новинарот и додава:

– Шева беше под голем притисок на првиот човек на фудбалскиот сојуз, Павелка. Тој со сите сили се обидува да се врати во политиката во Украина, а негово мото се патриотизмот и национализмот. Андриј како човек кој има израснато во поубави времиња, понекогаш знаеше да зборува и руски, нешто што не им се допадна на одредени луѓе во Федерацијата. И јас сум украински патриот, и јас зборувам украински, но зборувам и руски кој се води како мајчин. Сојузот направи хаос од оваа ситуација и меѓу самите играчи. Се вмеша политиката и ситуацијата стана многу тешка. Шевченко како еден светски човек не е навикнат на такво нешто и отстапи – потенцира украинскиот новинар Франков.

 

AnimeHeaven: Golgo 13: Queen Bee (Dub) anime episode Full online free at https://animeheaven.pro watch anime dub

Website https://wcostream.cc: Watch Cyber City wcostream Episode 3 watch anime online

Honkai Chronicles - Kiana Kaslana Episode Full

https://animeflix.nl my hero academia heroes rising animeflix

Progettokublai: http://www.progettokublai.net/forums/users/animefreakws

Gogoanimelol wordpress: https://gogoanimelol.wordpress.com/