February 28, 2020 10:14
Спорт

Познати се сите полуфиналисти на ЕП во ракомет

Ракометарите на Словенија станаа полуфиналисти уште пред да го одиграат својот натпревар од последното коло во Главната фаза на ЕВРО 2020. Причина за тоа е киксот на Унгарија против Португалија (26-34), со што и математички никој не може да ја стигне Словенија на второто место во групата во Малме.

Истовремено, Хрватска и Шпанија одиграа 22-22, резултат, кој им одговара на Шпанците во разврската за првото место во групата во Виена. Тоа значи дека во полуфиналето ќе играат Хрватска и Словенија, а Шпанија ќе се соочи со Норвешка.

Подоцна вечерва, Норвежаните го оправдаа својот статус на единствена репрезентација со максимален ефект на ЕП, совладувјаќи ја Словенија со 33-30. Полуфиналињата се играат в петок, а мечот за пехарот е предвиден за в недела.