January 29, 2022 08:28
Спорт

Познати противниците на македонските одбојкари во Европската сребрена лига 2022

Романија, Албанија и Босна и Херцеговина ќе бидат противници на македонските одбојкари во Европската сребрена лига 2022.

За разлика од претходната сезона, натпреварувачкиот систем ќе биде лигашки, што значи дека во нашата група „Б” ќе има шест кола, односно секој ќе игра дома и на гости.

Најдобрата репрезентација ќе обезбеди настап на завршниот турнир во Унгарија, а шанса ќе има и за второпласираната, но во зависност од расплетот во групата „А”. Во неа ќе има само три репрезентации, а покрај организаторот на завршницата – Унгарија, во оваа конкуренција се Финска и Азербејџан.

Северна Македонија првиот натпревар го игра на 25 мај против Босна и Херцеговина, по што следи гостување кај Романија, па два меча против Албанија. Потоа ја пречекуваме Романија на домашен терен и гостуваме кај БиХ.

Завршниот турнир ќе се одржи во Унгарија на 18 и 19 јуни следната година.

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full

anime stream ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

stream anime online ANIMEFLIX Black Clover (Dub)

anime online ANIMEFLIX JUJUTSU KAISEN

ANIMEFLIX Tokyo Revengers