June 26, 2022 16:59
Свет

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша тудеј“ повикувајќи се на агенцијата „Блумберг“, која наведува дека тројца високи турски функционери ѝ потврдиле дека Турција има список со барања за НАТО, а за возврат, доколку бидат исполнети, ќе ги пушти Финска и Шведска во алијансата.

Списокот почнува, според „Блумберг“, со барање да се укинат санкциите воведени кон Турција поради купувањето на рускиот систем „С-400“, а исто така бара повторно вклучување во напредната програма за набавка на авиони „Ф-35“.

Финска и Шведска денеска официјално ја поднесоа својата апликација за членство во НАТО, а за да се постигне тоа, мора да гласаат „за“ за сите 30 членки на алијансата. Сепак, турскиот претседател рече дека Турција нема намера да се согласи на тоа.

Шведска и Финска се во конфликт со Турција бидејќи даваат политички азил на лица за кои Анкара наведува дека се терористи, односно припадници на Курдите и бараат овие „терористи“ да им бидат екстрадирани, што двете нордиски земји го одбиваат.

go88 có hợp pháp không go88 play fun quà tri ân go88

pm hack sunwin game bài sunwin truc tuyen sunwin club