September 23, 2019 07:29
Балкан

Пожар на грчкиот остров Евија, димот стигна до Атина

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на селаните од три села кажано им е да бидат подготвени за евакуација.

Пожарникарите утрово околу 3 часот известија дека пожарот избил во областа Агрилица, а густиот чад стигнал до Атина.

Во гасењето на пожарот учествуваат 80 пожарникари со 39 возила, а ангажирани се четири авиони и два хеликоптера, јавија грчките медиуми.

Манастирот е евакуиран поради претпазливост, пренесе „Катимерини“.

Како што се наведува, силниот ветер и непристапниот терен ги отежнуваат напорите на пожарникарите да го совладаат огнот.

Нови вести

Нов силен земјотрес во Албанија вечерва

24news

Се бројат штетите од земјотресот во Албанија, над 130 повредени

Filip

Шатори за граѓаните кои по серијата земјотреси не се чувстуваат безбеди во домовите

Igor