September 25, 2021 01:27
Балкан

Пожар зафати термоелектрана во Турција, осум лица го загубија животот

Осум лица загинаа, а илјадници беа евакуирани, вклучително и туристи, во шумски пожар во југозападна Турција.

Шумски пожар зафати термоелектрана во југозападна Турција, изјави вечерва локален претставник.

– Пожарот влезе во термоцентралата – напиша на Твитер градоначалникот на Милас, Мухамет Токат, пренесе Ројтерс.

Тој додаде дека централата на термоелектраната е целосно евакуирана.

Претходно, пожарот во оваа област беше ставен под контрола, но повторно се разгоре.

Турските власти соопштија дека повеќе од 150 шумски пожари избувнале на југозападот на земјата минатата недела поради високите летни температури, ниската влажност и силните ветрови.

Website https://animebee.to: Watch Persona 3 the Movie: #1 Spring of Birth animebee Episode Full anime sites

Animepahe: Happy World! anime episode 3 online free at https://animepahe.cc english anime

Website https://animeflv.uk: Watch Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG - Tachikomatic Days (Dub) animeflv Episode 26 kissanime

Watch Tezuka Osamu ga Kieta?! 20 Seiki Saigo no Kaijiken Episode Full

Zeef: https://zeef.com/profile/animefreak

Dogforums: https://www.dogforums.com/members/animefreakws.320823/#about