March 9, 2021 10:55
Свет

Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

Голем пожар избувна во индиската фабрика на Институтот за серум (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во светот, но пожарот нема да влијае на производството на вакцини за коронавирусот, пренесуваат индиските медиуми.

СИИ произведува вакцина направена од Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека” за индискиот пазар и некои други земји, а компанијата исто така се подготвува да направи вакцина развиена од американската компанија „Новавакс”.

Пожарникарите од западно индискиот град Пуне, каде е седиштето на СИИ, изјавија дека на местото на несреќата се испратени пет противпожарни возила.

Засега нема извештаи за жртви или за причините за пожарот.

My Hero Academia (https://kissanimeonline.com/m/nym) Episode 13 at website https://kissanimeonline.com. See more kissanime discord

Attack on Titan Episode 25 at website https://gogoanime.be. See more boku no hero academia season 4 gogoanime