October 19, 2021 05:10
Свет

Подолгиот интервал помеѓу двете дози од вакцината на „Фајзер“ дава подобар имунитет

Подолгиот интервал помеѓу првата и втората доза на вакцината против короноравирус на „Фајзер“ ќе предизвика имуниот систем да произведе повеќе антитела за борба против инфекцијата, открија британски научници.

Експертите велат дека резултатите од студијата ја поддржува одлуката на Велика Британија да го продолжи интервалот помеѓу двете дози на 12 недели од првично поставените три недели.

„Осум недели се чини дека е најдобриот временски интервал помеѓу примањето на првата и втората доза на вакцината во борбата против делта-сојот“, додаваат тие, пренесува Би-Би-Си.

Студијата е финансирана од државата.

AnimeFLV: The Dog of Flanders anime episode Full online free at https://animeflv.uk stream anime online

Animepahe Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeKisa: Hakyu Hoshin Engi anime episode 23 online free at https://animekisa.in watch anime online

Watch Animation Runner Kuromi 2 (Dub) Episode Full

Twinoid: https://twinoid.com/user/10011253

Forexfactory: https://www.forexfactory.com/animefreakws