April 21, 2019 09:06
Балкан

Поднесена кривична пријава против ученикот што ја жигоса тинејџерката

Против ученикот во Задар, кој ја жигоса соученичката, е поднесена кривична пријава.

Полициските службеници од Првата полициска станица во Задар спроведоа кривична истрага за малолетник на возраст од 15 години, за кој постои сомневање дека нанесол телесни повреди, според полицијата во Задар.

Ученикот во прв клас на Економско-биротехничката и трговска школа, со запалка ѝ ја втиснал буквата „У“ на раката на една ученичка, а друго младо момче го жигосал на вратот. Сето ова се случувало за време на часовите.

Таткото на 15-годишната ученичка рече дека малолетниот силеџија пред да ја жигоса неговата ќерка  ѝ побарал 10 куни и ѝ се заканил дека ќе ѝ ја запали јакната. Тинејџерката му дала пари, но тој сепак ја исполнил заканата и ја запалил нејзината јакна. Потоа, во училницата, тој се обидел да го притисне вжарениот предмет на нејзиното лице, но девојката успеала да избега. На крај, двапати ја жигосал нејзината рака.

Сега имаш тетоважа и можеш да се пофалиш дека си усташка”, ѝ рекол тој по жигосувањето.

Никој од училиштето не повикал брза помош ниту полиција. Директорот на училиштето Јозо Драгиќ тврди дека жигосувањето е детска игра. Тој смета дека медиумите направиле сензација

Нови вести

Ново обвинение за убиство против сопругот на убиената пејачка на „Гранд“, Јелена Марјановиќ

Igor

Партијата на Ердоган поднела и второ барање за поништување на изборите во Истанбул

Igor

Нов протест на опозицијата во Белград, формиран тим за преговори со власта

Igor