August 5, 2021 04:08
Економија

Поддршка од 100 милиони евра од ЕИБ за македонските мали и средни претпријатија

Поддршка од 100 милиони евра од ЕИБ за македонските мали и средни претпријатија

Скопје, 21 јуни 2021 (МИА) – Нови 100 милиони евра добри земјава од Европската инвестициска банка (ЕИБ) наменети за поддршка на петпријатијатам со договор што беше потпишан денеска.

– Денеска потпишавме исклучително важни договори со ЕИБ со кои се обезбедуваат 100 милиони евра поволни средства за малите и средни претпријатија во Република Северна Македонија или една значајна ликвидносна поддршка за заздравувањето од ковид-пандмеијата. За нашата економија овие средства значат нови вработувања, нови инвестиции, а со тоа и придвижување на економската активност, изјави министерот за финансии Фатмир Бесими по потпишување на договорот.

Тој оцени дека ова е доказ за две важни партнерства, прво со ЕУ, а потоа и со ЕИБ.

Средствата ќе се пласираат по поволни услови и ќе им бидат достапни на претпријатијата преку деловните банки.

Министерот наведе дека претходните кредитни линии од ЕИБ од 450 милиони евра покажаа добри резултати и со нив се поддржани над 2090 проекти. Од вкупната сума, 75 отсто се за инвестиции и се отворени над 8000 работни места. скс/сп/

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD. Rozen Maiden Episode 12

GogoAnime Watch anime online, English anime online - Gogoanime. Sword Oratoria: Is it Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? On the Side (Dub) (https://gogoanime.be/m/NJo2) Episode 12

AnimeHeaven Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Pingu in the City Episode 26

KissAnime Pantip: https://pantip.com/profile/6494141#topics