August 22, 2019 09:35
Магазин

Погледнете како ќе изгледа највисокиот кинески облакодер

„Adrian Smith + Gordon Gill Architecture“ победиле на натпреварот и добиле прилика за креирање на „Longgang Master Plan“, кој вклучува и 700 метри висок облакодер, наречен „Shenzhen-Hong Kong International Center“.

Со цел да стане највисокиот облакодер во Кина, овој проект ќе биде сместен во подожјата на Лонченг и Националните паркови на Деун.

Супер високата зграда е осмислена да биде нова скулптурна икона на панорамата Шенжен. Дизајн партнерот на „AS + GG“, Адријан Смит, рекол: „Shenzhen-Hong Kong International Center е антропоморфен по карактер, претставен и пренесен на многу апстрактен начин, во чест на спортистите кои тренираат и се борат, за да добијат прилика да се натпреваруваат на најголемите натпревари на светот. Тоа е директно интегрирано во овој проект. Резултатот е мускулна експресија формирана од високи стаклени перформанси со повеќеслојна текстура, која ги дефинира елементите на својата обликувана градба“.

Затоа, многу е веројатно дека оваа градба со текот на времето ќе стане една од најубавите кули на светот.

Нови вести

Сопругата на Квентин Тарантино е бремена

zane

Актерот Бардем ја пофали Грета Тунберг истакнувајќи дека таа е промената

zane

Џастин Бибер снимен со акни на лицето

zane