August 12, 2022 01:38
Свет

Повеќе патници повредени откако авион се излизгал од писта во Кина

Кинески патнички авион утринава се излизга од писта за време на полетување во градот Чонгкинг, по што избувна пожар, јавија кинеските државни медиуми.

Сите 122 лица од авионот „Ербас А319-115″ во кој имало 113 патници се евакуирани, а повредените се префрлени во болница, јави агенцијата Синхуа.

Медиумите емитуваа видео од авионот на „Тибет ерлајнс” кој испушта црн чад.