November 26, 2021 18:52
Спорт

Повеќе од 12 европски тимови сакаат да ја напуштат ФИФА поради плановите за Светското првенство на две години

Повеќе од 12 национални фудбалски асоцијации ја известија УЕФА за нивните планови да се повлечат од ФИФА која сака Светското првенство на секои две години, објави „Асошиетед прес”.

Според изворот, евентуалното повлекување од Светската фудбалска асоцијација (ФИФА), нема да влијае на учеството на клубовите и репрезентациите на турнирите под покровителство на европската федерација.

Претходно, ФИФА ги извести националните федерации за плановите за одржување на Светското првенство на секои две години, почнувајќи од 2026 година.

Од 1930 година, Мундијалите се одржуваат на секои четири години, со исклучок на 1942 и 1946 година поради Втората светска војна.

Претстојните турнири ќе се одржат во Катар (2022 година), како и во Канада, Мексико и САД (2026 година).

Animepahe: Kiki to Lala no Hakuchouza no Ohime-sama anime episode Full online free at https://animepahe.cc watch anime free

KissAnime: LINK CLICK anime episode 11 online free at https://kissanime.mx kissanime softonic

Website https://twistmoe.net: Watch Business Fish twistmoe Episode 1 anime online

WCOStream: Soul Hunter anime episode 26 online free at https://wcostream.cc anime online

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD