June 25, 2022 23:04
Свет

Повеќе од сто илјади исчезнати лица во Мексико, расте и бројот случаи на изчезнати мигранти

Бројот лица кои официјално се водат како исчезнати во Мексико се искачи на повеќе од сто илјади, покажуваат владините податоци, додека организацииите и групите формирани за пронаоѓање на исчезнатите и заштита на семејствата побараа од властите на посилен ангажман во потрагата.

Според податоците од Националниот регистар на исчезнати лица на Министерството за внатрешни работи што датира од 1964 година и периодично се ажурира, изминатите две години бројот луѓе исчезнати како последица на организираниот криминал се зголемиил од 73 илјади на повече од сто илјади лица, од кои повеќето мажи.

Групите за човекови права и семејствата на исчезнатите изразија тревога и ја повикаа Владата итно да спроведе поефективни пребарувања и истраги.

Случаите на исчезнувања се зголемија од 2007 година, откако поранешниот претседател Фелипе Калдерон ја извади армијата на улица за да се пресмета со шверцерите на дрога, што покрена бран на насилство што е предизвик и за денешната администрација.

Во Извештајот објавен минатата недела уште се посочува дека случаите на исчезнати мигранти минатата година во Мексико се зголемиле речиси четирипати споредбено со 2020 година.

go88 cổng 2 Go88 - Game bài đổi thưởng uy tín nhất hiện nay mod go88

miễn phí tải game sunwin sunwin game bài đổi thưởng trực tuyến game sunwin online