June 28, 2022 22:51
Свет

Пицула: Влегувањето на Финска и Шведска во НАТО е силен удар за амбициите на Путин

Коментирајќи ја кандидатурата на Финска и Шведска за членство во НАТО, тој рече дека тоа е еден вид столб на кризата која се развива од моментот на руската агресија врз Украина.

„Агресијата многу се промени. Пред се, сведоци сме на неочекуван и успешен отпор на Украинците. „Она што не го очекуваа е дека двете скандинавски земји, кои имаат долга традиција и на присилна и на доброволна неутралност кога станува збор за воено-политички сојузи, навистина ќе одлучат да се приклучат на НАТО“, рече Пицула.

До тој степен, вели тој, амбицијата на Владимир Путин е потврдена на некој ироничен начин.

„А тоа е дека со инвазијата на Украина тој навистина влијае на геополитичките односи, пред се на безбедносната архитектура во самата Европа, но не на начинот на кој тој очекуваше. Финска, а верувам и Шведска, ќе влезе во НАТО, што е силен удар за амбициите на рускиот претседател да биде еден од главните соговорници на САД во преговорите по нападот на Украина, што може да доведе до реорганизација на овие безбедносни односи на европскиот континент“, рече европратеникот, пренесе Н1.

https://go88.gg/

bảng cầu tài xỉu sunwin diễn đàn sunwin sunwin nổ hũ apk cho android