September 23, 2019 22:29
Балкан

Пецас: Изборот на Схинас за потпретседател на ЕК е национален успех од огромно значење

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите го коментираше изборот на Маргаритис Схинас за потпретседател на Европската комисија, велејќи дека е важен национален успех, но значи и израз на доверба кон Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

-Оваа одлука претставува национален успех од огромно значење, бидејќи е глас на доверба кон нашата татковина. Покажува дека земјата се надградува на европската сцена и менува брзина во рамки на Унијата. Го означува закрепнување на довербата на нашите партнери кон Грција и практично препознавање на можностите на претставникот за важни портфолија. Бидејќи, како што истакна и премиерот, заштитата на границите, колективната безбедност и можностите за мобилизација во вработувањата, образованието и културата, што му се доделени на Мархаритис Схинас се централните предизвици, како за нашата татковина, така и за Европската унија, рече Пецас.

Нови вести

Во Албанија од земјотресот оштетени 1.528 објекти, целосно урнати 50 куќи

Igor

Четири лица кои се враќале од погреб во сообраќајка го загубиле животот

Igor

Суд во БиХ одлучи дека Мамиќ нема да биде испорачан во Хрватска

Igor