Македонија

Пецаков ќе добие кривична- наместо во изолација бил на прослава за Водици

Иако бил без симптоми до добивањето на резултатот од ковид тестот охридскиот градоначалник требало да остане во изолација, според утврдените протоколи уште од стартот на пандемијата ова го велат од државниот здравствен и санитарен инспекторат.

Др Бухова вели не постои поделба во однос на тестирањето, без разлика дали е за патување или не до добивањето на резултатот секое лице треба да се изолира.Лицето кое ќе добие позитивен тест на корона само ја продолжува изолацијата.Во случајов градоначалникот Пецаков утрината на 19 ти се тестирал, а позитивен резултат добил вечерта.Во меѓувреме наместо во изолација тој присуствуваше на Богојавленската прослава меѓу стотината верници во Охрид.

Но, градоначалникот Пецаков вели дека никој не го известил ниту пак побарал од него да потпише било каква изјава за изолација пред добивање на резултатот.Се изолирал откако го добил позитивниот резултат во средата вечерта и до деенска не остварил ниту еден контакт иако наредниот ден бил негативен на повтореното тестирање кое впрочем го направил за патување во странство.

„Правев тест ПЦР за патување во странство со фамилијата, без никакви симптоми сабајлето 19ти, за аранжман од 20 до 23 ти.Вечерта ми стигна на мејл дека јас сум позитивен а сопругата негативна.Откако ми стигна до денес немам никаков симптом, а и не сум излегол од дома и заради тоа што бев убеден дека резултатите не соодветствуваат со мојата здравствена состојба за 36 саати направив нов ПЦР тест од истата институција ЦЗЈ Охрид кој што е негативен.Во суштина не ја разбирам целава ситуација ама и тоа е составен дел од политика очигледно.“ – вели Пецаков.

Идентични исходи од тестовите добил и секретарот на општината Александар Китески,прво позитивен,а потоа негативен резултат.Немал и сеуште нема симптоми на ковид, а тест правел исто како и градоначалникот за патување во странство.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak Horimiya (Dub) Episode 8

AnimeFreak Fairy Tail

sites to watch anime Naruto (Dub)

anime sites BANANA FISH

Naruto Episode 217