Македонија

Пецаков доби кривична- наместо во изолација бил на прослава за Водици

Полицијата поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецков, кој наместо да биде во изолација поради Ковид бил на прослава на Водици. Кривична за истото дело добил и секретарот на општината Александар Китески.

-Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, СВР Охрид до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава против К.П.(37) и А.К.(37), двајцата од Охрид. Пријавените, на 19.01.2022 година се тестирале за дијагностицирање на Корона вирус и, наместо во самоизолација, согласно одлуките за превентивни препораки за заштита на здравјето на населението од заразната болест, истиот ден, присуствувале на јавната верска манифестација по повод верскиот празник „Богојавление- Водици 2022 година” одржана во Охрид, сопштија од МВР.

Пецаков претходно рече дека станува збор за провладината хајка и најави тужба за клевета и несовесно работење против ДСЗИ. Градоначалникот вели дека тој, исто како и Китески, прво добил позитивен,а потоа негативен резултат.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, обвинија дека генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ бил позитивен на празникот Водици и со симтоми, па учествувал на настаните тој ден.

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

animes online AniWatch Dragon Ball Super

anime to watch AniWatch Bleach (Dub)

Seirei Gensouki: Spirit Chronicles Episode 5

sites to watch anime AniWatch JUJUTSU KAISEN (Dub)

aniwatcher app That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

tải go88