June 28, 2022 01:13
Свет

Пет членки на АПЕК протестираа против учеството на Русија на министерска средба во Бангкок

Претставниците на САД, Канада, Нов Зеланд, Јапонија и Австралија денеска го напуштија состанокот на министрите за трговија на земјите од азиско-пацифичкиот регион во Бангкок, протестирајќи против руската инвазија на Украина, потврдија официјални лица.

Британските медиуми пренесуваат дека претставниците од  Канада, Нов Зеланд, Јапонија и Австралија им се придружија на Американците и го напуштија состанокот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC), повикувајчи се на двајца тајландски претставници и двајца дипломати.

Заминувањето од салата на претставниците на петте земји се случи за време на говорот на рускиот министер за економски развој, Максим Решетников, на самиот почеток на дводневниот состанок на оваа организација, што брои 21 членка, пренесе агенцијата Кјодо

go88 bị sập go88 phiên bản 1.0 go88 app store

SunWin.gg | Game Macao Số 1 Việt Nam Sunwin - Top 1 game bài đổi thưởng uy tín - Link vào SUN WIN tải game sunwin apk