September 23, 2019 22:29
Балкан

Петшичек: Не гледам причина за повлекување на признавањето на Косово

Чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петшичек денеска изјави дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово, но оти е подготвен за тоа да разговара со претседателот.

Тој го изјави ова откако чешкиот претседател Милош Земан претходно денеска во Белград најави дека за еден месец, на состанок на уставните власти во Прага, ќе го постави прашањето дали е можно да го повлече признавањето на независноста на Косово.

Петшичек вели дека таквиот потег не би бил во интерес „на јасноста на надворешната политика”.

– Иако не гледам причина за таква дебата во овој момент, затоа што ситуацијата на Балканот не е драматично сменета, со задоволство ќе разговарам со претседателот за неговото мислење, наведе шефот на чешката дипломатија.

Нови вести

Во Албанија од земјотресот оштетени 1.528 објекти, целосно урнати 50 куќи

Igor

Четири лица кои се враќале од погреб во сообраќајка го загубиле животот

Igor

Суд во БиХ одлучи дека Мамиќ нема да биде испорачан во Хрватска

Igor