February 28, 2021 14:13
Економија Македонија

Петтиот сет мерки се уште се договара, ќе биде соопштен кон крајот на овој или почетокот на идниот месец

Кон крајот на овој месец или најдоцна во првата недела од февруари Владата ќе излезе со петтиот сет антикризни мерки, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши.

Во тек се, рече Бектеши, консулатациите со стопанските комори и со сите засегнати страни, за да се донесат што поефикасни решенија.

Министерот оцени дека досегашните четири пакети го даддоа очекуваниот резултат, и во делот на зголемување на ликвидноата на компаниите и во делот на зачувување на работните места.

-Во моментов разговараме, не се точно дизајнирани мерките. Има различни предлози, но во рамки на можностите и буџетските средства определени за КОВИД програмата и секако, по состаноците со стопанските комори, ќе излеземе и заеднички ќе ги презентираме, напомена Бектеши.

За најпогодените сектори, како туристичкиот и угостителскиот, додаде дека „секако ќе има мерки, но како ќе изгледаат, ќе треба прво да се причекаат сите предлози од стопанските комори”.

Watch The Promised Neverland Episode 4 (https://animeflix.nl/m/YlXb/ep-4) at website https://animeflix.nl. See more animeflix given movie

Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu: Shin Henshuu-ban Episode 13 at website https://funimationfree.com. See more funimation shows