June 14, 2021 08:28
Македонија

Петмина пратеници бараат од Пендаровски да не го потпише Законот за дивоградби

Петмина пратеници од  политичките партии од владејачкото мнозинство, денеска му испратија писмо на  претседателот Стево Пендаровски  во кое бараат да не го потпишува скандалозниот закон за легализација на дивоградбите, кој вчера го изгласа Собранието.

Претходно, Демократскиот сојуз побара од претседателот Пендаровски да не го потпишува законот, затоа што е спротивен на владеење на правото и ги штити оние кои граделе бесправно.

Од  кабинетот на претседателот велат дека ќе го разгледа законот, по што ќе донесе одлука дали ќе го потпише Указот.

-Указот за прогласување на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти денеска е доставен Собранието на Република Северна Македонија. Претседателот Стево Пендаровски ќе го разгледа текстот на законот, по што ќе донесе одлука и навремено ќе ја информира јавноста, информираа од Кабинетот на претседателот Пендаровски.

AnimeFreak animefreak hunter x hunter: Watch One Piece (Dub) Episode 552 (https://animefreak.ws/m/GdK/ep-552)

GoGoAnime anime stream: Watch To Your Eternity Episode 1